O troch prasiatkach

Najobľúbenejšia rozprávka nášho staršieho syna sú TRI PRASIATKA. Existuje nespočetné množstvo verzií tejto rozprávky. Niektoré sa líšia od seba viac, iné menej. U nášho staršieho synčeka je to najobľúbenejšia rozprávka a najradšej ju číta z tohto leporela:

FOTO: autor článku

A najradšej počúva túto verziu troch prasiatok, kde má vlk alergiu.

Nuž a to ma motivovalo, aby som mu nejaké tie prasiatka vyrobila. Na internete môžete nájsť množstvo platených a neplatených návodov. Záleží len na Vás, aké preferencie máte a čo sa vám páči. 

Foto: etsy.com
Foto : pinterest
Foto: amigurumiday.com
Foto: etsy.com

Ja som mala jedno dôležité kritérium, ako by prasiatko malo vyzerať – šaty prasiatka nemali byť háčkované spolu s telom. Totiž nášmu synčekovi by sa nedalo dostatočne vysvetliť, prečo sa prasiatko nedá vyzliecť. Máme jednu bábiku – šaška, ktorý to má takto riešené a teda poviem vám, bol to poriadne veľký problém. Ten vyústil do nekonečných otázok PREČO (viac to nejdem rozoberať, lebo to je na dlho – skrátka kto má deti, vie o čom rozprávam a kto nemá, v tomto prípade je šťastný človek :D)

Ja som si vybrala platený návod z Etsy. Link naň Vám nemôžem dať, pretože momentálne je nedostupný.. 

 Použila som na to priadzu YarnArt Jeans bledo ružovej farby. Priadza je príjemná na dotyk a pekne drží tvar. Preto je vhodná na hračky pre deti.

FOTO: https://yarnart.info/en/

Jednotlivé prasiatka som háčkovala s menším časovým odstupom (nebolo na ne čas) a nie naraz. Totiž začala som ich robiť ku koncu druhého tehotenstva. Najprv som spravila prvé prasiatko a potom dostal prednosť malý človiečik a výroba prasiatok išla na nejaký čas bokom. Keď sme už boli zohratí tím, vrátila som sa k nim a postupne vyrobila zvyšné dve prasiatka.

FOTO: autor článku

Po dokončení tretieho prasiatka som sa veľmi rozosmiala. Keď som ich všetky tri položila vedľa seba, zistila som, že každé prasiatko je inej veľkosti. Aké ponaučenie z toho plynie do budúcna? Ak potrebujete robiť niečo rovnaké, robte to naraz a nie s časovým odstupom. Prečo? Lebo ľahko zabudnete, ako ste uťahovali. Uťahovanie priadze sa možno zdá na prvý pohľad nepodstatné, vlastne je to ale VEĽMI podstatná vec pri ručnej práci, či už ide o háčkovanie alebo pletenie. Ako som sama zistila, určuje napríklad veľkosť. J Je dobré si urobiť na začiatok vzorku, aby ste vedeli, ako máte uťahovať a neboli na konci prekvapení ako ja. Niektorí tvorcovia návodov to robia tak, že uháčkujú vzorový kruh. Ten má napríklad 7 riadkov a meria povedzme 4cm. Viete skontrolovať či uťahujete rovnako. 

Na nasledujúcich obrázkoch môžete vidieť rôzne uťahovania. V obidvoch prípadoch som uháčkovala prvé 4 riadky z návodu. Na ľavej fotke som uťahovala viac ako na pravej.

FOTO: autor článku
FOTO: autor článku

Ak je vaše uťahovanie iné a vaša vzorka nesedí so vzorkou v návode, máte dve možnosti: buď zmeníte veľkosť háčika / ihlice alebo vymeníte hrúbku priadze. Takže ak ste si už niekedy niečo uháčkovali a celkom Vám to nesedelo veľkostne s návodom, možno bol problém práve tu.

Staršieho synčeka hotové prasiatka veľmi potešili a po ich dokončení začal pre ne stavať domček z leporel. 

FOTO: autor článku
FOTO: autor článku

Už len ostáva nájsť nejaký pekný návod na vlka a môžeme s nimi hrať napríklad divadielko. Zatiaľ nám poslúži vlk z Ikey.

Do skorého tvorenia priatelia J